V dnešním článku se zaměříme na porovnání olejů, které se nejčastěji používají ve výživě koní. Srovnáme si jejich nutriční hodnoty, klady a zápory.
Většina dnešních krmiv obsahuje obilniny jako je oves, pšenice, či kukuřice. Ty obsahují vysoký podíl omega 6 mastných kyselin. Omega-6 mastné kyseliny jsou nezbytné pro správné fungování těla, ale když jsou přijímány ve velkém množství, mohou mít negativní účinky! Konkrétně tyto kyseliny podporují zánětlivé procesy v těle, což může vést k různým zdravotním problémům, jako jsou chronické záněty, srdeční choroby nebo artritida.
Na druhé straně omega-3 mastné kyseliny působí v těle protizánětlivě. Tyto kyseliny pomáhají snižovat záněty, podporují zdraví srdce a mozku.
Pro zdravou funkci organismu je proto zásadní vyrovnaný poměr těchto kyselin.
Řepkový olej
Řepka je cennou potravinářskou surovinou, z níž se vyrábí jedlý olej. V krmivářství se často využívají extrahované šroty a pokrutiny pro výrobu krmných směsí. Může sloužit také jako pícnina a její zelená hmota se využívá na zelené hnojení.
Řepkové semeno obsahuje 35-40 % tuku a má poměrně vysoký obsah dusíkatých látek (asi 20 %). Biologická hodnota bílkovin je také dobrá. Obsah BNLV (bez dusíkatých látek) je nízký (asi 5 %), hrubé vlákniny je 7-12 % a minerálních látek 2-3 %. Nevýhodou řepky je přítomnost antinutričních látek, mezi které patří glukosinoláty, sinapiny, kyselina eruková a antinutriční polysacharidy.
Slunečnicový olej
Slunečnicový olej, získávaný ze semínek slunečnice, je známý svou světlou barvou a neutrální chutí. Je cenově dostupný, což z něj činí populární volbu ve výživě koní. Obsahuje více než 58 % omega-6 polynenasycené mastné kyseliny linolové, přibližně 27 % mononenasycené kyseliny olejové a 11 % nasycených kyselin.
Lněný olej
Lněný olej je cenným zdrojem esenciálních omega-3 mastných kyselin, zejména kyseliny linolenové. Esenciální znamená, že si je tělo nedokáže samo vytvořit a získává je pouze z potravy. Tyto kyseliny jsou důležité pro regulační pochody v organismu, správnou funkci buněčných stěn, srdečně-cévního systému a imunity.
Lněný olej je velmi tepelně nestabilní, proto byste ho měli vždy skladovat v lednici nebo na chladném místě a po otevření ho do měsíce spotřebovat. Mastné kyseliny rychle podléhají nežádoucí oxidaci. Žluklý olej je pro tělo škodlivý a místo pomoci může spíše ublížit! Lněný olej je sám o sobě velmi hořký, takže žluklá chuť se může snadno schovat za jeho přirozenou hořkostí a nemusíte to poznat.
Lničkový olej
Lnička setá je tak trochu zapomenutá olejnina s výjimečnými účinky. Ačkoli je příbuzná řepce olejce, svým složením připomíná spíše lněný olej, protože obsahuje 35-45 % omega-3 mastných kyselin. Na rozdíl od lněného oleje však nepodléhá rychlému žluknutí díky vysokému obsahu vitaminu E.
Lničkový olej má dvojnásobný podíl omega-3 mastných kyselin oproti omega-6, což je mnohem zdravější poměr než u mnoha jiných olejů, jako jsou olivový, řepkový nebo slunečnicový, které obsahují vyšší množství omega-6.
Lničkový olej je také bohatý na alfa a gama tokoferol, dvě formy vitaminu E. Tyto sloučeniny chrání olej před oxidací a žluknutím, díky čemuž lze olej skladovat až 18 měsíců bez problémů.
Ve společnosti Excel Supplements se výzkumem lničky seté zabývají už 20 let a vyšlechtili speciální odrůdy s unikátními vlastnostmi.
"Jak lze vidět na tomto grafu, lničkový olej má nejvhodnější poměr esenciálních mastných kyselin ve srovnání s jinými oleji, jako jsou kokosový, lněný, olivový, konopný, hroznový a avokádový olej." www,rehabilitace.info